Co słychać w pasiece?

Lipiec 30th, 2015

Objawy rojenia się pszczół

zdjArystoteles uważał, że przyczyną rojenia się pszczół jest nadmiar matek w rodzinie pszczelej. Czy miał rację. Okazuje się, że wychów nowych matek nie zawsze kończy się wyjściem, a ponadto  pszczoły przez jakiś czas tolerują w ulu  obecność dwóch, a nawet więcej matek.

Jeśli będziemy utrzymywać rodziny w ulach o małej pojemności (około 30l), to rodziny te będą roiły się o wiele częściej, niż rodziny utrzymywane w ulach o pojemności ponad 100 l. Jednak nie można tego uznać za zasadę. Pszczoły bowiem nie zawsze roją się w małych ulach, zwłaszcza    gdy mają młodą matkę. To twierdzenie nie tłumaczy wychodzenia porojów, kiedy z pierwakiem wychodzi od 60 do 88% pszczół, w zależności od siły rodziny i ilości czerwiu otwartego. Czytaj dalej “Co słychać w pasiece?” »

OZE czyli….

Kwiecień 7th, 2015

Jak zarobić na odnawialnych źródłach energii?

Solardach auf einem EinfamilienhausMiejmy nadzieję, że już niedługo większość polskich gospodarstw domowych będzie mogło zacząć inwestować w zieloną energię. Po wielu latach dyskusji Sejm ostatecznie przyjął korzystne rozwiązania dla prosumentów. Spiesząc z wyjaśnieniem tym, którzy jeszcze nie rozeznali tego gorącego tematu ostatnich tygodni, chodzi o osoby produkujące prąd na własny użytek i sprzedające nadwyżkę wytworzonej energii do sieci.

Zgodnie z finalną wersją ustawy o odnawialnych źródłach energii (OZE) każda osoba, która zainstaluje mikroinstalację, będzie miała gwarancję, że wytworzony przez nią prąd będzie kupowany po stałej cenie przez 15 lat. Czytaj dalej “OZE czyli….” »

Jak sadzić wierzbę?

Styczeń 5th, 2015

Przygotowanie sztobrów

wierzby-rozsadaPrzygotowane przez nas sztobry  powinny mieć długość 20-30 cm, o grubości mniej więcej 3 cm. Grubsze gałęzie trudno byłoby ciąć sekatorem, a i sadzenie grubych wierzbowych kołków wymagałoby od nas nieco więcej pracy. Trzeba zwrócić uwagę na to aby sztorby nie były cieńsze niż grubość ołówka. Na sztobry nie nadaje się wierzchołkowa część pędu, więc końcówkę trzeba odciąć. Czytaj dalej “Jak sadzić wierzbę?” »

Zapachy w agroturystyce

Wrzesień 25th, 2014

Zapachy natury

rp_Zapach_lawenda1-300x1991.jpgPóźne lato to czas, kiedy kuchnia na wsi wre całą parą. Kompoty, zaprawy, konfitury, z tym wszystkim trzeba zdążyć przed zimą.  O ile pojedyncze zapachy dobiegające z kuchni są przyjemne, to wiele zapachów może już tworzyć nie do końca przyjemną woń dla naszych zmysłów. Jeśli salon jest połączony z aneksem kuchennym, trzeba przede wszystkim zadbać o dobry okap, który zapobiegnie rozprzestrzenianiu się zapachów. Jeśli natomiast posiadamy niezależną kuchnię to trzeba pamiętać o tym aby zamykać drzwi i uchylać okno, by zapewnić cyrkulację powietrza. Czytaj dalej “Zapachy w agroturystyce” »

Koń i agroturystyka

Lipiec 22nd, 2014

Wszechstronne olbrzymy

Za co cenimy konie fryzjerskie? Za wiele rzeczy. Urzeka nas ich majestatyczna sylwetka, zdolności i łagodny charakter. Te konie zyskują coraz więcej miłośników zwłaszcza wśród osób prowadzących agroturystykę.  Fryzy pojawiły się ponad dwa tysiące lat temu na północy dzisiejszej Holandii, w rejonie Fryzji. Od tego czasu rasę tą wielokrotnie modyfikowano. Przez te modyfikacje dwukrotnie niemal doprowadzono do jej wyginięcia. Mieszkańcy Fryzji zawsze bardzo cenili te konie, i to dzięki ich staraniom fryzy przetrwały. Konie te z czasem trafiły również do innych państw europejskich. Dziś fryzy już nie pracują w polu, za to sprawdzają się w różnych dyscyplinach. Czytaj dalej “Koń i agroturystyka” »

Pszczoły i linie wysokiego napięcia

Maj 15th, 2014

Duże zmiany w zachowaniu pszczół

Rozwój cywilizacji niesie zwykle za sobą rozwój nowych technologii. Wymusza to zmiany w środowisku naturalnym. Wraz z rozwojem telefonii komórkowej pojawiają się coraz to nowsze nadajniki. Jeśli do tego dodamy zapotrzebowanie na energię elektryczną, to pojawia się kolejna potrzeba budowy linii transmitujących tą energię. Ceną postępu technologicznego jest powstawanie coraz to nowszych źródeł generujących promieniowanie elektromagnetyczne, które niestety nie jest obojętne organizmom żywym. Czytaj dalej “Pszczoły i linie wysokiego napięcia” »

Sadzimy wierzbę

Marzec 24th, 2014

Wierzba

Na temat wierzb pisaliśmy niejednokrotnie, a dziś ponownie wracamy do tematu.W tym artykule trochę o sztoborach.

Istnieją dwie możliwości pozyskania sztobrów. Pierwszy sposób to wyszukanie męskiego egzemplarza interesującego nas gatunku, odmiany lub mieszańca międzygatunkowego. Jak już znajdziemy, to w listopadzie lub w lutym trzeba z niego pozyskać gałęzie, które z kolei trzeba pociąć na 20-30-centymetrowe odcinki (sztobry). Właściwie wszystkie rodzime wierzby nadają się do tego celu, poza jednym gatunkiem – wierzbą iwą. Różnogatunkowe wierzbowe zarośla znajdziemy na pewno nad ciekami lub zbiornikami wodnymi. Jeżeli chcemy pozyskać wierzby wcześnie kwitnące, to musimy udać się na spacer pod koniec marca lub na początku kwietnia. Wtedy bez trudu można odnaleźć męskie egzemplarze. Czytaj dalej “Sadzimy wierzbę” »

Jazda konna

Styczeń 22nd, 2014

Pomoce jeździeckie

Rozpoczynający swoją przygodę z jazdą konną często słyszą o „harmonii jeźdźca i konia”. Jak ją osiągnąć i od czego zacząć? Zacznijmy od poznania i prawidłowego używania pomocy jeździeckich.  Czytaj dalej “Jazda konna” »

Jesienne zbiory

Listopad 20th, 2013

Winobranie

Czas zbiorów jesiennych to także czas robienia różnych przetworów z warzyw i owoców. To ostatni dzwonek na to, aby zrobić wino. Wino poza polifenolami jest także skarbnicą wielu innych substancji odżywczych. Jest źródłem zarówno mikroelementów (m.in. zawiera żelazo, miedź, cynk, mangan), jak i makro-elementów, m.in. wapnia, magnezu, sodu, potasu i fosforu. Wino zawiera także także witaminy z grupy B oraz kwasy organiczne. Czytaj dalej “Jesienne zbiory” »

Żeby koń nas słuchał…

Wrzesień 23rd, 2013

Pomoce jeździeckie

Agroturystyka idzie w parze zarówno z koniem jaki jazdą konną. Rozpoczynający swoją przygodę z jazdą konną często słyszą o „harmonii jeźdźca i konia”. Jak ją osiągnąć i od czego zacząć? Zacznijmy od poznania i prawidłowego używania pomocy jeździeckich.  Pomoce jeździeckie to sygnały i przedmioty, które jeździec wykorzystuje do komunikowania się ze swoim podopiecznym, czyli z koniem. Dzielimy je na pomoce natura czyli działanie dosiadu, nóg, rąk i głosu, oraz sztuczne, czyli bat i ostrogi. Czytaj dalej “Żeby koń nas słuchał…” »