Kalendarz
Lipiec 2016
P W Ś C P S N
« maj    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Jak wytresować psa?

Maj 19th, 2016

Pies na wsi

 

piesPies na wsi to istotny towarzysz. Jego rola nie ogranicza się tylko i wyłącznie do pilnowania domostwa. Żeby był naszym przyjacielem powinniśmy z nim spędzać jak najwięcej chwil. Najważniejsze są spacery, to właśnie wtedy buduje się więź między podopiecznym czworonogiem i jego właścicielem. Czytaj dalej “Jak wytresować psa?” »

Tradycja kiszenia

Luty 15th, 2016

Przetwory ciągle aktualne!

zaprawyTradycja kiszenia jest w Polsce bardzo długa. Można nawet powiedzieć, że polska kuchnia pachnie kiszonką i wędzonką.  Początkowo na wsiach kiszono głównie kapustę. Na zakończenie prac w polu spotykano się w domach i rodzinnie lub po sąsiedzku w połączeniu ze śpiewem i tańcami, przy wspólnym muzykowaniu kiszono kapustę.

Choć tradycja kiszenia jakby trochę na moment zniknęła, to w ostatnim czasie znów powraca do łask. W wielu restauracjach, organizowane są nawet kursy domowego kiszenia. Czytaj dalej “Tradycja kiszenia” »

Nastrój rojowy w ulu

Listopad 9th, 2015

Niejednoznaczne objawy nastroju rojowego

rp_Pszczoła_kwiat-300x214.jpgW większości pasiek naszego kraju pszczelarze mogą spotkać się z niejednoznacznymi objawami zbliżającego się nastroju rojowego w poszczególnych rodzinach. Co jest tego powodem? Efekt ten związany jest z z posiadaniem pszczół różnych ras i linii. Jeśli natomiast pszczelarze utrzymują w swoich pasiekach pszczoły jednej linii pochodzące od określonej matki reprodukcyjnej mają populację pszczół wyrównaną, która zachowuje się podobnie. Pamiętajmy, że na podstawie obserwacji kilku rodzin można przewidywać nastrój i stan pozostałych rodzin, a to znacznie ułatwia prowadzenie pasieki. Objawy i przybliżony termin wyjścia roju w pasiekach w przypadku kiedy mamy do czynienia z mieszaną populacją pszczół to sytuacja całkiem odmienna. Czytaj dalej “Nastrój rojowy w ulu” »

Co słychać w pasiece?

Lipiec 30th, 2015

Objawy rojenia się pszczół

zdjArystoteles uważał, że przyczyną rojenia się pszczół jest nadmiar matek w rodzinie pszczelej. Czy miał rację. Okazuje się, że wychów nowych matek nie zawsze kończy się wyjściem, a ponadto  pszczoły przez jakiś czas tolerują w ulu  obecność dwóch, a nawet więcej matek.

Jeśli będziemy utrzymywać rodziny w ulach o małej pojemności (około 30l), to rodziny te będą roiły się o wiele częściej, niż rodziny utrzymywane w ulach o pojemności ponad 100 l. Jednak nie można tego uznać za zasadę. Pszczoły bowiem nie zawsze roją się w małych ulach, zwłaszcza    gdy mają młodą matkę. To twierdzenie nie tłumaczy wychodzenia porojów, kiedy z pierwakiem wychodzi od 60 do 88% pszczół, w zależności od siły rodziny i ilości czerwiu otwartego. Czytaj dalej “Co słychać w pasiece?” »

OZE czyli….

Kwiecień 7th, 2015

Jak zarobić na odnawialnych źródłach energii?

Solardach auf einem EinfamilienhausMiejmy nadzieję, że już niedługo większość polskich gospodarstw domowych będzie mogło zacząć inwestować w zieloną energię. Po wielu latach dyskusji Sejm ostatecznie przyjął korzystne rozwiązania dla prosumentów. Spiesząc z wyjaśnieniem tym, którzy jeszcze nie rozeznali tego gorącego tematu ostatnich tygodni, chodzi o osoby produkujące prąd na własny użytek i sprzedające nadwyżkę wytworzonej energii do sieci.

Zgodnie z finalną wersją ustawy o odnawialnych źródłach energii (OZE) każda osoba, która zainstaluje mikroinstalację, będzie miała gwarancję, że wytworzony przez nią prąd będzie kupowany po stałej cenie przez 15 lat. Czytaj dalej “OZE czyli….” »

Jak sadzić wierzbę?

Styczeń 5th, 2015

Przygotowanie sztobrów

wierzby-rozsadaPrzygotowane przez nas sztobry  powinny mieć długość 20-30 cm, o grubości mniej więcej 3 cm. Grubsze gałęzie trudno byłoby ciąć sekatorem, a i sadzenie grubych wierzbowych kołków wymagałoby od nas nieco więcej pracy. Trzeba zwrócić uwagę na to aby sztorby nie były cieńsze niż grubość ołówka. Na sztobry nie nadaje się wierzchołkowa część pędu, więc końcówkę trzeba odciąć. Czytaj dalej “Jak sadzić wierzbę?” »

Zapachy w agroturystyce

Wrzesień 25th, 2014

Zapachy natury

rp_Zapach_lawenda1-300x1991.jpgPóźne lato to czas, kiedy kuchnia na wsi wre całą parą. Kompoty, zaprawy, konfitury, z tym wszystkim trzeba zdążyć przed zimą.  O ile pojedyncze zapachy dobiegające z kuchni są przyjemne, to wiele zapachów może już tworzyć nie do końca przyjemną woń dla naszych zmysłów. Jeśli salon jest połączony z aneksem kuchennym, trzeba przede wszystkim zadbać o dobry okap, który zapobiegnie rozprzestrzenianiu się zapachów. Jeśli natomiast posiadamy niezależną kuchnię to trzeba pamiętać o tym aby zamykać drzwi i uchylać okno, by zapewnić cyrkulację powietrza. Czytaj dalej “Zapachy w agroturystyce” »

Koń i agroturystyka

Lipiec 22nd, 2014

Wszechstronne olbrzymy

Za co cenimy konie fryzjerskie? Za wiele rzeczy. Urzeka nas ich majestatyczna sylwetka, zdolności i łagodny charakter. Te konie zyskują coraz więcej miłośników zwłaszcza wśród osób prowadzących agroturystykę.  Fryzy pojawiły się ponad dwa tysiące lat temu na północy dzisiejszej Holandii, w rejonie Fryzji. Od tego czasu rasę tą wielokrotnie modyfikowano. Przez te modyfikacje dwukrotnie niemal doprowadzono do jej wyginięcia. Mieszkańcy Fryzji zawsze bardzo cenili te konie, i to dzięki ich staraniom fryzy przetrwały. Konie te z czasem trafiły również do innych państw europejskich. Dziś fryzy już nie pracują w polu, za to sprawdzają się w różnych dyscyplinach. Czytaj dalej “Koń i agroturystyka” »

Pszczoły i linie wysokiego napięcia

Maj 15th, 2014

Duże zmiany w zachowaniu pszczół

Rozwój cywilizacji niesie zwykle za sobą rozwój nowych technologii. Wymusza to zmiany w środowisku naturalnym. Wraz z rozwojem telefonii komórkowej pojawiają się coraz to nowsze nadajniki. Jeśli do tego dodamy zapotrzebowanie na energię elektryczną, to pojawia się kolejna potrzeba budowy linii transmitujących tą energię. Ceną postępu technologicznego jest powstawanie coraz to nowszych źródeł generujących promieniowanie elektromagnetyczne, które niestety nie jest obojętne organizmom żywym. Czytaj dalej “Pszczoły i linie wysokiego napięcia” »

Sadzimy wierzbę

Marzec 24th, 2014

Wierzba

Na temat wierzb pisaliśmy niejednokrotnie, a dziś ponownie wracamy do tematu.W tym artykule trochę o sztoborach.

Istnieją dwie możliwości pozyskania sztobrów. Pierwszy sposób to wyszukanie męskiego egzemplarza interesującego nas gatunku, odmiany lub mieszańca międzygatunkowego. Jak już znajdziemy, to w listopadzie lub w lutym trzeba z niego pozyskać gałęzie, które z kolei trzeba pociąć na 20-30-centymetrowe odcinki (sztobry). Właściwie wszystkie rodzime wierzby nadają się do tego celu, poza jednym gatunkiem – wierzbą iwą. Różnogatunkowe wierzbowe zarośla znajdziemy na pewno nad ciekami lub zbiornikami wodnymi. Jeżeli chcemy pozyskać wierzby wcześnie kwitnące, to musimy udać się na spacer pod koniec marca lub na początku kwietnia. Wtedy bez trudu można odnaleźć męskie egzemplarze. Czytaj dalej “Sadzimy wierzbę” »