Czym ogrzać dom na wsi?

grey Czym ogrzać dom na wsi?Kiedy postanowiliśmy odpocząć od miejskiego zgiełku i przenieśliśmy się na wieś, prędzej czy później staniemy przed dylematem i będziemy musieli odpowiedzieć sobie na pytanie: czym ogrzać dom i jaki piec zamontować? Jeśli chodzi o montaż pieca to jakikolwiek byśmy nie wybrali nie róbmy tego sami. Montaż kotła do palenia i ogrzewania domu musimy powierzyć fachowcowi, który się na tym zna, w przeciwnym razie nasze bezpieczeństwo oraz wszystkich domowników może być zagrożone.

Decyzja czym palić aby w domu było ciepło uzależniona jest od tego jak wygodne życie chcemy wieść na wsi oraz czy sami chcemy produkować paliwo, który zasili kocioł, bo i taka możliwość jest. Jeśli w domu ma być ciepło, a my nie mamy czasu na to, aby często uzupełniać kocioł np. węglem lub innym paliwem stałym to idealne wydaje się rozwiązanie zamontowanie ogrzewania na gaz. Ale znajdą się wśród czytelników i takie osoby, które podniosą głos i powiedzą, że skoro mieszkamy na wsi i chcemy wieść życie ekologiczne to przydałoby się ogrzewać dom za pomocą jakieś biomasy lub innego paliwa ekologicznego. Pamiętajmy jednak, że do spalania paliwa ekologicznego jest potrzebny specjalny piec. Producenci kotłów i w tym wypadku mają dla nas odpowiednie propozycje. Do palenia paliwem ekologicznym najlepszy będzie kocioł na palety. Palety są to granulowane odpady drzewne wytwarzane wyłącznie z biomasy. Co prawda jest to większy wydatek niż w przypadku innych kotłów, bowiem za kocioł na palety należy zapłacić w sklepie od 7-30 tys, ale w tym wypadku jesteśmy w stanie sami wyprodukować sobie paliwo. Wśród tych specjalistycznych kotłów trzeba szukać takich, które mają specjalne urządzenie z komorą przystosowaną do spalania pszenicy, kukurydzy oraz pestek. Kotły na takie biopaliwo mają wysoką sprawność (ok. 90%), a te z wyższej półki zapewnią nam komfort zbliżony do bezobsługowego kotła na gaz lub olej.

 A drewno?

Oczywiście należy również do paliw ekologicznych. Do palenia drewnem również potrzebujemy specjalistyczny kocioł. Potocznie takie kotły nazywane są piecami na grey Czym ogrzać dom na wsi?holzgas, ale tak naprawdę są to kotły zgazowujące drewno i uważane są za piece najnowocześniejsze na rynku, jeśli chodzi o palenie drewnem. Są oczywiście różne opinie na temat palenia drewnem, bo przecież popiół po spaleniu możemy użyć jako nawozu w ogródku ale pamiętajmy, że drewno pali się szybko, a las rośnie wolno.

 Węgiel brunatny ekologicznym opałem

Mamy jeszcze sposób palenia, który ma długą tradycję rzec by można, mianowicie palenie węglem. I tu na uwagę zasługuje węgiel brunatny, który co prawda posiada mniejszą kaloryczność niż węgiel kamienny, mniej więcej o 30% ale cena jego jest bardzo atrakcyjna. Ponadto coraz częściej mówi się o węglu brunatnym w kontekście cennego nawozu zwiększającego zawartość selenu w warzywach oraz silnego działania odchwaszczającego. W Polsce możemy pochwalić się złożami tego węgla w Koninie, Bełchatowie i Turowie, a niedawno odkryto nowe złoża prawdopodobnie największe na świecie, są to złoża w okolicy Legnicy, Ścinawy oraz Prochowic.

Incoming search terms:

  • węgiel brunatny opinie
  • palenie węglem brunatnym
  • jak palić węglem brunatnym
  • jak palić węglem
  • węgiel brunatny ciekawostki
  • czym ogrzewać dom
  • kocioł na drewno
  • najlepsze kotły zgazowujące drewno

Tags: , , , , ,

Leave a Reply

Powered by sweet Captcha