Kalendarz
Lipiec 2016
P W Ś C P S N
« maj    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Krok dalej… czyli eko-wioski

Przyzwyczailiśmy się do hasła agroturystyka, ale coraz częściej zaczyna się pojawiać hasło eko-wioska. Co to jest eko-wioska i czym ona się rożni od agroturystyki? Choć wydaje nam się, że hasło to pojawiło się niedawno, to tak naprawdę eko-wioski mają już swoją tradycję. Korzeni eko-wiosek należy szukać na przełomie lat  60 i 70, a więc można mówić o 50 ? letnim doświadczeniu. Mówi się w tej chwili o globalnym fenomenie odpowiadającym na globalne problemy.

Eko-wioski to społeczności tworzone z własnej i nieprzymuszonej woli przez ludzi, którzy mają ochotę na życie bardziej zrównoważone pod każdym względem. Zycie społeczne, środowiskowe i gospodarcze z założenia ma być odległe od konsumeryzmu oraz niszczenia środowiska naturalnego. Społeczności eko-wiosek, które zwykle są niewielkie bowiem stanowią ok. 50 do 150 mieszkańców  żyją w pewnej wspólnocie ideologicznej, a łącza ich podobne poglądy na temat życia oraz otaczającego ich świata. Ludzi ci są zdecydowani na alternatywny model życia ponieważ chcą w ten sposób chronić środowisko i żyć w zgodzie z naturą. Jednym słowem chciałoby się powiedzieć: powrót do korzeni. Społeczność eko-wiosek dąży do zachowania samowystarczalności żyjąc w zgodzie z matką naturą.

Gdzie był początek?

W Australii została założona eko-wioska przez bardzo bogatych ludzi, nosząca nazwę Crystal Waters. Nie można tam jeździć samochodami, nie ma tam ogrodzeń, a przy każdym domu jest ogród warzywny uprawiany oczywiście przez mieszkańców.

Na początku lat 90-tych powstała organizacja zrzeszająca eko-wioski Globalecovillage Network. Jej główne zadanie to promowanie „życia zrównoważanego plus”, czyli takiego, z którego środowisko ma więcej zysku niż strat. Na świecie już w tej chwili nikt dokładnie nie wie ile jest eko-wiosek. Budują je ludzie zaangażowani w taki ruch, zwykle bez rozgłosu aby osiągnąć swoją pełnię szczęścia. Dzielą się doświadczeniem i wiedzą i wspierają w proekologicznym trybie życia.

W Polsce też mamy kilka przykładów eko-wiosek. W Stryszowie pod Krakowem w 2002 roku powstało ekocentrum, które promuje ekologiczny styl życia oraz propaguje ekologiczne technologie i rozwiązania w budownictwie i osadnictwie. Ponadto eko-wioska znajduje się też w Barkowie, a także w Dziadowicach koło Turka.

Skąd pomysł na eko-wioski?

Ktoś kiedyś powiedział, że pierwszymi ekologami byli australijscy aborygeni, a to z uwagi na to, że polowali tylko i wyłącznie na te zwierzęta, które mogli zjeść tego samego dnia. Nasuwa się zatem wniosek, że nie robili tego z czystej przyjemności i z premedytacją nie niszczyli środowiska w którym żyli. Ale ekologii oraz ekologicznego trybu życia nie można przecież sprowadzić tylko i wyłącznie do australijskich aborygenów, bowiem nie różnili się oni zbytnio od innych tego typu plemion. Większość z nich do łowów podchodziła racjonalnie, nie zabijali ponad miarę aby nie wybić całkowicie tych gatunków zwierząt na które polowali.
Później pojawiliśmy się my, czyli biali ludzie, którzy zaczęli budować szosy, autostrady, koleje, czyli wszystko to co uważaliśmy, że do wygodnego życia jest nam niezbędne. Jeśli już nawet w pewnym momencie poszliśmy po rozum do głowy i zaczęliśmy wydobywać naturalny surowiec opałowy jakim jest węgiel, to i tak musieliśmy zniszczyć środowisko, aby wybudować kopalnie odkrywkowe.

Czy natura człowieka jest za czy przeciw?

Czy wobec tych faktów człowiek jest proekologiczny czy też może przeciwko ekologii? Przecież nikt nie wróci do jaskiń i nie będzie polował na jelenie, ale może przy budowie domu warto wykorzystać materiały second ? hand lub zamiast posiadać 4 samochody na jedną rodzinę (każdy samochód po przejechaniu 30 km produkuje 5 kg CO2, które średnie wielkości drzewo musi pochłaniać przez ok. Rok), tak zorganizować sobie życie aby mieć jeden. Warto o tym pamiętać, że każda nasza wygoda zostawia trwały ślad na naszej przyrodzie i otaczającym nas środowisku. Sadzimy kwiaty cebulowe w przydomowych ogródkach aby mieć namiastkę kwitnących krokusów górskich, zróbmy zatem wszystko, aby krokusy nie pozostały tylko w naszych domowych ogródkach.

Incoming search terms:

 • ekowioska
 • ekowioska dziadowice
 • dziadowice ekowioska
 • wioska ekologiczna
 • ekowioski w polsce

Tags: , , ,

2 Responses to “Krok dalej… czyli eko-wioski”

 1. Małe społeczności czyli eko-wioski | Organizacja Pomocy i Odpowiedzialności Społecznej pisze:

  Australii powstała eko-wioska założona przez bardzo bogatych ludzi. Primo po pierwsze, nie wolno po niej jeździć samochodami.

 2. roberto pisze:

  w Barkowie nia ma zadnej ekowioski… mieszka tam ktos jedynie o o eko-wiosce marzy i pisze… juz bardziej aktywnymi eko-wioskami w Polsce sa Wolimierz, Dabróbka i Pupki… warto zglebic temat a nie opierac sie na internetowych przeslankach…

Leave a Reply