Kalendarz
Lipiec 2016
P W Ś C P S N
« maj    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Ogrodzenia w zgodzie z naturą

Ogrodzenia na wsi powinny współgrać  z otoczeniem. Poniżej przedstawimy rodzaje ogrodzeń idealnie nadających się na ogrodzenia gospodarstw wiejskich.

Płoty drewniane

Drewniany płot kojarzy się niewątpliwie z wsią. Któż z nas nie kojarzy wiejskich drewnianych sztachet? Z pewnością mało jest takich osób. Tak jak żywopłot ma swoje wady i zalety, tak również drewniane sztachety posiadają swoje plusy i minusy. Faktem jest, że ogrodzeniem wykonanym z drewna będziemy mogli cieszyć się tylko wtedy, kiedy będziemy je odpowiednio konserwować i zabezpieczać przed szkodliwym działaniem warunków atmosferycznych.

Płoty drewniane należy co roku malować i to najlepiej kilku warstwowo. Konserwację powinniśmy zacząć od naniesienia warstwy bezbarwnego impregnatu w celu zabezpieczenia drewna przed grzybami i insektami., dopiero potem należy nanieść inne preparaty zabezpieczające.

 

Płoty wiklinowe

Ogrodzenia z wikliny również posiadają w sobie dużo uroku. Wierzby od dawna zadomowiły się w naszych ogrodach z uwagi właśnie na swoją żywotność i niewielkie wymagania. Najlepiej do tego wykorzystać takie gatunki wierzby jak:

 • wierzbę wiciową (Salix viminalis)
 • wierzbę purpurową (Salix purpurea)
 • wierzba wawrzynkowa (Salix daphnoides)

Gatunki w/w posiadają kilka wspólnych cech: wytwarzają długie i proste pędy, które jednocześnie są bardzo giętkie, szybko też odrastają po ścięciu, no i przede wszystkim łatwo się ukorzeniają. Płot wykonany z żywej wikliny na pewno będzie wyglądał oryginalnie, ale również trzeba o niego dbać aby nie stracił kształtu płotu. W upalne dni trzeba zadbać o jego podlewanie. Wykonując pleciony płot z pędów wierzby, koniecznie trzeba sadzić pędy w miejscach nasłonecznionych. Jako sadzonki używa się zdrewniałe jednoroczne pędy.

 

Ogrodzenie z piaskowca i wapienia

Nieregularne bryły z piaskowca są dość trudne do ułożenia. Mimo to można z nich tworzyć nie tylko ścieżki, ale i słupki pomiędzy którymi znajdą się albo kute przęsła albo drewniane sztachety lub sztachety plastikowe. Piaskowce i wapienie posiadają naturalną barwę, są łatwe w obróbce, a i cena jest nie wysoka. Jednak dużym minusem jest to, że piaskowce należą do kamieni mało odpornych na działanie czynników atmosferycznych. Niestety przy kontakcie z wodą, pod wpływem promieni słonecznych, a także niskich temperatur nabierają ciemnego koloru w odcieniu węgla brunatnego. Z czasem też pojawiają się n nich mech i glony. Ponieważ całe ogrodzenie wykonane z wapienia bądź z piaskowca sprawiają wrażenie konstrukcji ciężkiej, warto za ogrodzeniem również umieścić akcenty z piaskowca lub wapienia, może to być np. ogrodowa ścieżka, ławka w cienistym zakątku wykonana właśnie z kamienia, abo kamienne schody prowadzące na skarpę. Ogrodzenie z piaskowca możemy czyścić piaskarką lub pokryć jego powierzchnię specjalnym impregnatem zapobiegający niszczeniu. Nie należy używać ostrych narzędzi ani drucianych szczotek do zeskrobywania warstwy nalotowej z kamienia. Pamiętajmy, że ogrodzenia z piaskowca nie należy myć żadnymi detergentami.

Incoming search terms:

 • płot z wierzby
 • ogrodzenie z wierzby
 • ogrodzenia z wierzby
 • płoty z wierzby
 • wiejski płot
 • jak zrobić żywopłot z wierzby
 • żywe ogrodzenia z wierzby
 • żywopłoty z wierzby
 • plot z wierzby
 • żywopłot z wikliny

Tags: , , , , , ,

Leave a Reply