Kalendarz
Lipiec 2016
P W Ś C P S N
« maj    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Szerokie zastosowanie wierzby

Wierzby

Mało kto wie, że wierzbę w Polsce czczono od wieków jako symbol płodności. Jest nieodłącznym elementem naszego krajobrazu. Jeszcze niedawno występowała w naszym kraju masowo, zwłaszcza nad wodami, obrastała łąki i pastwiska. Drogi polne z wioski do wioski z obu stron były obsadzone wierzbami. Wierzba to symbol polskiej przyrody, a najbardziej związana z pejzażem Mazowsza. Wierzba była też związana z muzyką Chopina, wierszami i pieśniami ludowymi.

 

W Kościele katolickim wierzba jest symbolem Zmartwychwstania Pańskiego. To dlatego z kwitnących baziami gałązek katolicy przygotowują wielkanocne palmy. Wierzba oczyszcza ziemię przez odpowiednie nasadzenia przy ekologicznych oczyszczalniach ścieków. Pszczoły wzmacnia, stanowiąc najlepsze lekarstwo przeciw nosemozie i najlepszy bodziec do rozczerwienia matek. Gałęzie wierzbowe służą też jako opał, czyli źródło taniej energii odnawialnej.

 Wierzba a medycyna ludowa

W medycynie ludowej stosowana była kora wierzbowa zdejmowana z młodych gałązek oraz liście. Kora taka musiała mieć odpowiednią grubość ok. 2 mm. Następnie po zdjęciu z gałęzi korę suszyło się w pomieszczeniach o dobrej wentylacji w temp. do 40°C. Przez długie wieki kora wierzbowa była używana jako lekarstwo uśmierzające ból oraz obniżające temperaturę ciała. Aplikowanie było bardzo proste, bowiem polegało na żuciu kory przez pacjenta. Podawano ją też w formie sproszkowanej. Obecnie używa się odwaru z kory w leczeniu schorzeń reumatycznych, biegunek, nieżytów jelit oraz przy gorączce. O wartości leczniczej kory wierzbowej decydują zawarte w niej glikozydy salicylowe.

 Ogrodzenia z wierzby

Wierzbę coraz częściej sadzi się po to aby pleść żywe ogrodzenie. Takie ogrodzenie z żywej wierzby jest nie tylko ekologiczne, ale też efektowne.  Nie zapominajmy, że sztachety PCV też są w pewnym sensie ekologiczne. Ogrodzenie PCV służy na długie lata i nie wymaga konserwacji środkami, które zanieczyszczają środowisko i produkują śmieci.

W roku 1897 chemik Felin Hoffman pracujący dla firmy Bayer wynalazł sposób pozyskiwania kwasu acetylosalicylowego drogą syntezy chemicznej. Środek ten, nazwany został w późniejszym czasie aspiryną i szybko zdobył uznanie podbijając cały świat. Naturalna aspiryna z kory jest bezpieczna i przyswajalna przez organizm. Nie powoduje skutków ubocznych. Jej działanie jest wolniejsze niż tej syntetycznej, ale za to skuteczniejsze.

Incoming search terms:

  • wierzba energetyczna żywopłot
  • co z wierzby energetycznej 2016
  • jak zrobić płotek z gałęzi
  • ogrodzenia z gałęzi
  • płot z gałęzi wierzby
  • płotek z wierzby
  • żywe ogrodzenia z wikliny

Tags: , , ,

Leave a Reply