Kalendarz
Lipiec 2016
P W Ś C P S N
« maj    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Wieś polska w malarstwie

Polska wieś w malarstwie

O urodzie polskiego krajobrazu wiedzą wszyscy, którzy odwiedzili nasz kraj. Malownicze pejzaże, urokliwa natura, która o każdej porze roku jest inna sprawiają, że artyści od zawsze próbują ją uwiecznić w swoich dziełach zarówno literackich jak i malarskich. Polska wieś od zawsze jest obecna na obrazach. Ten motyw jest stale obecny w literaturze i sztuce. Zanim jednak powiemy sobie dlaczego wieś zachwyca, zastanówmy się może przez chwilkę, co to jest wieś?

Czym jest wieś?

Przeglądając różnego typu słowniki, encyklopedie, leksykony spotkać możemy bardzo proste definicje wsi. Na przykład Encyklopedia PWN, mówi nam że wieś to osada zamieszkała głownie przez ludność, której większość trudni się pracą na roli, co stanowi podstawę ich egzystencji.

Inne źródło mówi, że wieś jest to jednostka osadnicza o zwartej lub rozproszonej zabudowie i istniejących funkcjach rolniczych lub związanych z nimi usługowych lub turystycznych, nie posiadająca praw miejskich lub statusu miasta.

Jeszcze inna definicja wg Kiełczewskiej – Zalewskiej, informuje nas o tym, że wieś to osada, w której ludność zajmuje się uprawą roślin i chowem zwierząt, a definicja wg Szymańskiego przekazuje nam informację, że wieś to zbiorowisko ludzi albo osiedla z należącymi doń gruntami.

Polska wieś na przestrzeni wieków

Mimo tych prozaicznych określeń, które nam nic szczególnego nie wnoszą, wieś przyciągnęła do siebie pisarzy i twórców wielkich formatów.

Współczesna literatura polska zdefiniowała nawet nurt nazywany przez krytykę „nurtem wiejskim”. Zwykle przedstawiane są na obrazach „dwie wsie” – jednak wieś, to spokojna okolica, w której panuje atmosfera sielanki, a druga wieś, to arena walki i buntu.

Na przestrzeni stuleci epoki literackie kreowały różne wizerunki wsi polskiej. W niektórych epokach możemy wyraźnie zauważyć tendencję do pochwały stylu wiejskiego życia i fascynację kolorytem życia na prowincji. W innych epokach malowane były obrazy krzywdy ludzkiej i konfliktów z resztą społeczeństwa.

 

Artyści – szczególny stosunek do wsi

 Wydaje się, że artyści różnego typu szczególnie ukochali wieś i bardzo często przedstawiali ją jako Arkadię. Przenośnie często przedstawiana była ona jako niedosięgły kraj szczęścia, do którego tęskni cała ludzkość.

Malarstwo, rysunek, grafika polskich artystów potrafi w szczególny sposób i bardzo malowniczy przedstawić wieś i chłopów np. okresu międzywojennego. Wykorzystana w tym czasie różnorodność stylów malarskich oraz rysunku i grafiki sprawia, że prace np. Stanisława Praussa, litografie Józefa Rapackiego z cyklu „Chaty wiejskie”, a także obraz „Żniwiarze” Abrahama Neumana do dziś zachwycają. Wyróżnić można także cykl grafiki autorstwa Antoniego Gawińskiego i Wandy Romeyko pt. „Ilustracje do kalendarza”, na których też widnieje obraz polskiej wsi.

Nietuzinkową wieś w malarstwie stworzył też wybitny polski artysta i ceniony do dziś, Jacka Malczewskiego znamy m.in. z Anioła i pastuszkiem, Pastuszka, Powrotu i Pejzażu z chimerami. Jest też autorem Autoportretu z pisanką. Wszystkie te obrazy przedstawiają pogodną wieś. Na obrazach J. Malczewskiego dominują żywe i słoneczne kolory, możemy tam zobaczyć typowy letni krajobraz wiejski. Oglądając te obrazy mamy wrażenie, że życie koncentruje się na kontemplacji natury i rozmowach. Jednocześnie mamy silnie poczucie, że właśnie przez te obrazy przebija nostalgia i duża tęsknota za wiejską Arkadią.

Motyw wsi w malarstwie polskim jest bardzo ważnym i często podnoszonym tematem. Obrazy współczesne również przedstawiają wieś. Dziś również pojawiają się dwa głosy dzielące polską wieś. Jeden głos to bezkrytyczna pochwała, a drugi to bezwzględny krytycyzm, przejawiający się w potrzebnych reformach, niezrozumiałej sile narodu i siedlisku stereotypów i utartych opinii. Nadal jednak i wciąż, nawet współcześni malarze traktują wieś jako osobny kraj poza miastem warty tego aby uwiecznić go na swoich płótnach. Ze współczesnych malarzy można polecić malarstwo Włodzimierza Zaparta, które jest dość naturalistycznie i nie przekombinowane.

 

 

 

Incoming search terms:

  • wieś w malarstwie
  • wieś polska w malarstwie
  • wies
  • polska wieś
  • polska wies w malarstwie
  • obraz wieś
  • pejzaze w malarstwie polskim
  • wies polska malarstwo
  • wies polsk
  • malarstwo krajobraz wiejski

Tags: , ,

Leave a Reply