Bonsai – hobby na zimowe wieczory

To ciekawy pomysł na zimowe wieczory, zwłaszcza kiedy jesteśmy odcięci od świata, wokół biało i tak naprawdę żywej duszy. Wszak znaleźliśmy się w takim miejscu bo zależało nam na kontakcie z przyrodą, więc może Bonsai to najlepszy pomysł w takiej sytuacji? Bonsai to szczególna roślina w doniczce, która wymaga szczególnej pielęgnacji. Miłośnicy kwiatów doniczkowych, wiedzą, że prawie wszystkie wymagają jakieś opieki, jedne mniej inne więcej. Prawie wszystkie kwiaty doniczkowe z czasem trzeba przesadzić do większej doniczki, niektóre trzeba przycinać, większość nawozić, no i oczywiście wszystkie trzeba podlewać. Drzewka bonsai oprócz tych standardowych zabiegów wymagają jeszcze dodatkowych, takich których nie wykonuje się przy innych roślinach doniczkowych. Do zabiegów takich niewątpliwie można zaliczyć drutowanie.

W jakim celu wykonuje się zabieg drutowania?

Sztuka Bonsai w dużej mierze polega na nadaniu drzewkom wyglądu starych drzew, na których czas i natura wywarły swoje piętno. Z reguły młodsze pędy skierowane są ku górze, natomiast u dorosłych okazów pędy przeważnie rosną poziomo lub nawet lekko zwisają. W zabiegu drutowania chodzi głownie o zmianę kontu nachylenia gałęzi do pnia i zmusza Bonsai do zmiany kierunku wzrostu. Jest to dość istotny element pielęgnacji drzewka Bonsai.

Bonsai dla niektórych to pasja nad życie. Są tacy, którzy twierdzą, że „jak Bóg dopuści to i z kija wypuści”. Na Bonsai możemy wybrać drzewko liściaste bądź iglaste, ale w obydwu przypadkach pielęgnacja Bonsai będzie uzależniona od pory roku, bowiem innych zabiegów pielęgnacyjnych będzie wymagało drzewko od nas latem, a innych jesienią. Dla początkujących z reguły proponuje się Fikusy, które są dość wytrzymałe, nawet na błędy w zabiegach pielęgnacyjnych.

Podlewanie

Choć w zasadzie podlewa się przecież wszystkie rośliny, to Bonsai podlewa się częściej, latem nawet kilka razy dziennie. W doniczce jest mało ziemi, i drzewko nie ma możliwości magazynowania wody, dlatego tak ważne jest aby ziemia w doniczce nie przeschła. Jeśli zapomnimy o podlewaniu Bonsai to w ten sposób możemy drzewko uśmiercić. Z uwagi na ograniczony system korzeniowy Bonsai źle znosi również przelanie. Drzewko Bonsai należy często zraszać wodą bez względu na gatunek, a w okresie letnim nawet kilka razy dziennie. Podlewanie z góry spowoduje wypłukiwanie wody, więc konieczną rzeczą jest podstawek, który trzeba na bieżąco uzupełniać wodą.

Przycinanie

Jest to zabieg również bardzo potrzebny w kształtowaniu drzewka Bonsai. Nie tylko nadajemy kształt drzewku ale i pobudzamy roślinę do wzrostu. Doświadczeni Bonzaiści uważają, że lepiej dokonywać częstych cięć mniej inwazyjnych, niż rzadkich cięć bardzo inwazyjnych. Regularne podcinanie młodych pędów sprawi, że korona będzie bujniejsza.

Wybór gatunku

Jeśli zamierzamy Bonsai trzymać w mieszkaniu to zdecydowanie lepiej wybrać gatunki ciepłolubne, które w naturalnym środowisku rosną w ciepłym klimacie. Nalezą do nich: Fikusy, Carmony, Bukszpany, Pieprzowce. Do warunków domowych nie poleca się drzewek iglastych takich jak:sosny, jałowce oraz drzewek liściastych, takich jak: brzozy, dęby czy też klony. Drzewka te potrzebują czasu na zimowanie co w warunkach mieszkaniowych jest prawie niemożliwe.

Od momentu zdecydowania się na posiadanie i formowanie drzewka Bonsai nie możemy już pozostawić drzewka bez opieki. Będzie to wymagało od nas systematycznej pracy i wiele przemyślanej decyzji, ale efektu nie może przewidzieć nawet twórca Bonsai i o to chyba w tym wszystkim chodzi.