Funkcjonalności, zalecenia i ograniczenia przy rezonansie magnetycznym

Rezonans jest badaniem obrazowym często wykorzystywanym w diagnostyce. Pozwala na penetrację całego ciała czy też jego pewnej części pod kątem zapalenia, urazu albo zmian nowotworowych. Pacjent podczas badania spoczywa w ciasnym tunelu urządzenia. Kiedy wypada zrobić rezonans, w jaki sposób się do niego przygotować?
W ramach diagnostyki obrazowej wykonuje się przeważnie USG i RTG, uzupełniająco także MRI. Wszystkie powyższe badania posiadają mnóstwo zalet ale i ograniczeń. Stąd tak ważne jest uzupełnianie się ich wzajemnie, podwyższając możliwości na właściwą rozpoznanie a potem odpowiednie leczenie.
Potężnym pozytywem badania rezonansem może być uzyskanie precyzyjnych widoków z racji chociażby zastosowania kontrastów i przglądania organizmu pod wieloma płaszczyznami. Nowoczesne urządzenia pozwalają oglądać całe ciało, ale też jego wybrane organy. Penetracji podlegają tkanki miękkie, mięśnie, stawy, kości i układ nerwowy. Tak wielonarządowa analiza sprawdza się w wykrywaniu procesów rakowych, guzów ale również analizie rozległych obrażeń, identyfikowaniu i lokalizowaniu bólu nieznanego pochodzenia.
Obok mnóstwa zalet i nieinwazyjnego charakteru badania rezonansem magnetycznym ta metoda ma również wady. Główną może być to, że MRI jest badaniem statycznym, pacjent musi spoczywać w jego trakcie spokojnie co problematyzuje wykonanie badania dynamicznego jakże ważnego przy urazach np. narządów ruchu. Niestety na realizację MRI w Polsce nadal czeka się zbyt długo. Prędzej dostępne są RTG czy USG. Istnieje ewentualność wykonania MRI prywatnie, koszt jednak to przeważnie kilkaset złotych za wskazany obszar ciała.
Rezonans magnetyczny warszawa nie oddziaływuje niekorzystnie na organizm, niemniej wyłączeni z badania są chorzy z rozrusznikami serca, sztucznymi zastawkami czy neurostymulatorami. Do kontrastu podawanego w razie potrzeby w trakcie badania nie wskazane są różne alergie.

Zalecenia do rezonansu

Po wykorzystaniu tańszych badań obrazowych i laboratoryjnych lekarz, dla pewności co do pierwotnej diagnozy, kieruje pacjenta na MRI. Może to być rezonans całościowy ciała, głowy, jamy brzusznej bądź miednicy, serca, kręgosłupa, klatki piersiowej, stawów i kości. Podstawowym wskazaniem jest wykrywanie schorzeń układu nerwowego, zmian nowotworowych, stanów po urazach tkanek miękkich, chorób naczyniowych, dysfunkcji układu kostno-stawowego, mięśni. Mogą to być m.in. dyskopatie kręgosłupa, stany zapalne czy zanik mięśni, uszkodzenia więzadeł, obrzęki kończyn, stwardnienie rozsiane, choroba Alzheimera, tętniaki, wady rozwojowe, zapalenie mózgu, urazy głowy, choroby serca, układu krwionośnego, nowotwory.
Jak widać rezonans magnetyczny warszawa jest istotny w diagnostyce dysfunkcji całego organizmu. Jeśli nie ma przeciwwskazań do wykonania badania, poddany może mu być każdy, po dokonaniu wywiadu.
Na samo badanie warto przyjść w wygodnym ubraniu bez metalowych detali, nie wnosić kluczy, biżuterii, smartfona, kart i urządzeń elektronicznych, posiadać dowód osobisty, wynik poziomu kreatyniny (w razie potrzeby zastosowania kontrastu), stawić się na rezonans magnetyczny warszawa na czczo, bez make-up, kosmetyków na włosach. Nie ma potrzeby rezygnacji stale zażywanych leków.

W jaki sposób działa rezonans?

Podczas rezonansu chory zamknięty jest w tubie. MRI wykorzystuje pole magnetyczne i fale radiowe. Skaner urządzenia wytwarza mocne pole magnetyczne oddziałujące na atomy wodoru i tlenu, dalej emituje fale radiowe które po trasie znajdują na wspomniane atomy i na skutek zjawiska rezonansu komputer odczytuje informacje o strukturze organizmu, opracować dokładny obraz. Fale radiowe czy pole magnetyczne nie są niezdrowe. Znaczne ryzyko niesie badanie RTG.
Badanie potrzebuje dyscypliny i cierpliwości ze strony chorego, ale w nagrodę daje dokładny obraz o wartości diagnostycznej. MRI może być przeprowadzany bez ograniczeń, jedynie nieść może ryzyko dla chorych z rozrusznikiem serca czy różnymi metalowymi elementami w organizmie, jakie stanowią przeciwwskazania do MRI. Stąd tak ważny jest wywiad i przekazywanie szczerych odpowiedzi przed każdym wykonywanym badaniem albo zabiegiem.