Read Time:2 Minute, 34 Second

Już od dawna wiadomo, że dla wielu z nas typowe gry komputerowe czy mega joker polski są świetnym sposobem na rozrywkę, zabicie nudy. Ponieważ stanowią one już codzienność, coraz częściej prowadzone są na ich temat badania. Niedawno badanie Uniwersytetu Oksfordzkiego wykazało, że gry wideo są bardzo dobrą opcją dla naszego lepszego samopoczucia.

Badania z Oksfordu

Najnowsze badania z Oksfordu wykazują, że ludzie, którzy grają w gry wideo przez długi czas, zwykle twierdzą, że czują się szczęśliwsi niż ci, którzy tego nie robią. Nowy sposób badania ze strony Oxford Internet Institute dotyczył dwóch popularnych wśród młodszych osób gier: Animal Crossing od Nintendo oraz Plants vs Zombies od EA. Na badania złożyły się anonimowe dane o tym, jak długo grał każdy z uczestników. W dalszej kolejności zostały one połączone z ankietą, w której gracze odpowiadali na pytania dotyczące ich samopoczucia. W sumie w całej akcji wzięło udział 3274 osób, z których wszyscy mieli ukończony 18. rok życia.

Nintendo ze swojej strony dostarczyło jedynie dane dotyczące czasów gry w Animal Crossing: New Horizons. EA jednak dostarczyło o wiele więcej informacji, albowiem udostępniło również pewne dane dotyczące wydajności w grze Plants vs Zombies: Battle for Neighborville, które związane były z kategorią osiągnięć i emotikonów, których uczestnicy używali do wyrażania siebie. Uczestniczący w badaniu gracze zostali również zapytani, co sądzą o swoich doświadczeniach.

Kierownikiem badania był profesor Andrew Przybylski. Jak sam przyznał w jednym z wywiadów, był on zaskoczony wynikami. Jego zdaniem z badań wynika, że jeśli gramy w Animal Crossing przez cztery godziny dziennie, każdego dnia, prawdopodobnie będziemy w stanie stwierdzić, że czujemy się znacznie szczęśliwszy niż ktoś, kto tego nie robi. Oczywiście nie oznacza to, że samo granie musi powodować szczęśliwy stan. Jest to całkowita zmiana w studiowaniu ludzkich zachowań i emocji, gdyż wszystkie wcześniejsze badania od lat 80. pokazywały jednak, że im dłużej ludzie grali, tym bardziej mówili, że są nieszczęśliwi. Zdaniem naukowca jednym z powodów rozbieżności może być to, że obie te gry miały cechy społecznościowe, w których gracze wchodzili w interakcję z postaciami kontrolowanymi przez innych ludzi. Oba sprawdzane tytuły zapewniają nowe sposoby na obcowanie z innymi w sieci. Zwłaszcza Animal Crossing okazało się ogromnym sukcesem w dobie pandemii.

W badaniu odkryto jednak, że te osoby, które z różnych powodów czuły się zmuszone do zabawy, zaznaczały w ankiecie, że są mniej zadowoleni. Wspomniany profesor wezwał innych twórców gier do udostępnienia podobnych danych, co pomoże w większym zrozumieniu całej natury grania w 2020 roku. Oxford Internet Institute musi bowiem przestudiować więcej gier i więcej graczy przez dłuższy czas. Takie badanie pokaże, jak ludzie budują nowe przyjaźnie.

Animal Crossing na ratunek w czasie pandemii

Warto wiedzieć, że gra Animal Crossing od Nintendo okazała się jednym z największych sukcesów tego roku. Jej ogromna popularność wiąże się także z pandemią koronawirusa. Otóż z chwilą pojawienia się na rynku panowała pierwsza fala, gdzie w wielu krajach ludzie przymusowo musieli zostać w domu. W takim momencie Animal Crossing okazał się niezwykle udanym miejscem do spotkań online. Doszło nawet do tego, że ludzie organizowali w grze urodziny czy wirtualne imprezy. Pokazuje to zatem, że gry nabrały zupełnie innego charakteru.

 

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
50 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
50 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Tagi:

  • https://gospodarstwo net/gry-wideo-korzystne-dla-dobrego-samopoczucia/

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Previous post Wkładki ortopedyczne Warszawa
Next post Kto to jest chirurg naczyniowy?