Dzieci w pierwszych latach swojego życia mogą objawiać wiele zaburzeń rozwojowych. Wiele z nich jest zbywanych, lub w ogóle niezauważanych. Na szczęście od wielu lat świadomość rodziców oraz lekarzy znacząco wzrasta, dzięki czemu nawet najmniejsze objawy są zazwyczaj badane i odpowiednio diagnozowane.
Wiele dzieci czasem zachowuje się po prostu dziwnie. Nie lubi kąpać się w ciepłej wodzie, potyka się o przedmioty, które chce podnieść, czy boi się wchodzić na wyższe drabinki na placu zabaw. Czasem po prostu tak ma, ale czasem – mogą to być objawy zaburzeń integracji sensorycznej. Polega to na tym, że dziecko nieprawidłowo przetwarza odczucia zmysłowe.

Czym jest integracja sensoryczna

Integracja sensoryczna to zdolność dziecka do reagowania i odczuwania zewnętrznych informacji z otoczenia, oraz z własnego ciała. Zazwyczaj rozwija się w sposób naturalny u dziecka, oczywiście z pomocą zabawek sensorycznych. Jeśli dziecko nie odczuwa dobrze bodźców, powinniśmy zastanowić się nad terapią, która pobudza integracje sensoryczną. Nie jest to skomplikowana sprawa, integracja sensoryczna w Warszawie u specjalistów jest bardzo łatwo dostępna. Wystarczy tylko dobrze zidentyfikować problem i pomóc swojemu dziecku.

Jak rozpoznać potrzebę integracji sensorycznej?

Przede wszystkim trzeba zadać sobie pytanie, na ile ‚dziwne’ zachowania dziecka przeszkadzają mu w normalnym funkcjonowaniu. Czy wpływają one na kontakty z rówieśnikami, naukę czy po prostu codzienne życie. Jeśli dziecko na co dzień funkcjonuje dobrze, tylko po https://fala-uderzeniowa.warszawa.pl/blog/ prostu brzydzi się dotyku jakiegoś przedmiotu, lub boi się gdzieś wejść, co jest normalne dla pozostałych – zazwyczaj są to rzeczy z których dziecko wyrasta. Jednak jeśli takie rzeczy w dość mocny sposób zaburzają życie dziecka, powinniśmy zastanowić się nad terapią. W przypadkach gdzie sami mamy problem z identyfikacją tego, czy integracja sensoryczna jest potrzebna, powinniśmy skonsultować całą sprawę z specjalistą, w tym przypadku, najlepiej psychologiem dziecięcym. Specjalista z pewności w dobry sposób oceni stan naszego dziecka.

Jak wygląda terapia integracji sensorycznej?

Terapia integracji sensorycznej w Warszawie, to bardzo dobrze rozwinięty temat i z pewnością wasze dzieci trafią do dobrego specjaliści. Jeśli już mamy postawioną diagnozę, terapeuta ustala plan działania. Przede wszystkim terapia odbywa się poprzez ruch i zabawę. Czasem jest to terapia w grupie, czasem indywidualna. Dziecko poprzez zabawę właściwie nieświadomie przyzwyczaja się do rzeczy, których wcześniej się bało, lub omijało. Usprawnianie zmysłów poprzez zabawę przynosi naprawdę duże i zaskakująco szybkie rezultaty. Terapeuta analizując postępy naszego dziecka co jakiś czas powinien poszerzać zabawy i informować nas o tym, jakie dziecko czyni kroki. Bardzo często okazuje się że terapia przebiega bardzo szybko i wystarczy tylko kilka miesięcy, by rozwój dziecka był już na normalnym poziomie i dziecko mogło normalnie funkcjonować w grupie.