Jak dobrać pistolety do piaskowania do naszych potrzeb?

Profesjonalny pistolet do piaskowania potrafi w niezwykle prosty sposób ułatwić pracę zarówno amatorom, działającym w zaciszu domowego warsztatu, bardziej zaawansowanym użytkownikom, piaskującym na większą skalę, jak i dużym zakładom, wyspecjalizowanym w procesie piaskowania. W zależności od potrzeb, do wyboru mamy szeroki wachlarz pistoletów, będących w stanie zadowolić wymagania każdego klienta. Zatem jaki sprzęt do piaskowania wybrać?

Piaskowanie przy pomocy pistoletu – zasady działania

Piaskowanie z użyciem pistoletu to czyszczenie, nadawanie kształtu czy obróbka powierzchni, przy pomocy wypuszczanego pod wysokim ciśnieniem ścierniwa – na przykład piasku, korundu czy elektrokorundu. Proces wykonywać możemy między innymi na metalu, drewnie, powierzchniach kamiennych, szklanych, czy felgach samochodowych. Materiał ścierny może być dostarczany za pomocą węża, jak i bezpośrednio ze zbiornika i w zależności od tego, jakie ścierniwo wybierzemy – efekt przyjmie zamierzoną przez nas formę.

Pistolety do piaskowania – rodzaje

Obecnie najbardziej popularny jest pistolet ze zbiornikiem, który uzupełniany jest materiałem ściernym. Sprzęt ten jest bardzo wygodny i prosty w użyciu oraz nie wymaga dużych zasobów sprężonego powietrza. Praca z użyciem pistoletu ze zbiornikiem możliwa jest niemal wszędzie, a wybór powierzchni poddawanej obróbce jest dowolny. Niestety, dużym minusem owego rozwiązania jest fakt, iż ścierniwo musi być notorycznie uzupełniane. Wyróżniamy także pistolet z wężem, przez który materiał ścierny zasysany jest ze zbiornika zewnętrznego. Umożliwia on pracę bez konieczności ciągłego uzupełniania ścierniwa – wymaga jednak zaopatrzenia się w zewnętrzny zbiornik, co wiąże się z dodatkowymi kosztami. Należy wspomnieć również o pistoletach do stacjonarnej piaskarki kabinowej, będącymi w tym przypadku właściwie uzupełnieniem. Podczas wyboru tego rozwiązania warto zwrócić uwagę na materiał, z którego wykonano dysze – najlepiej, aby były ceramiczne lub kompozytowe z dodatkiem teflonu.

Pistolety do piaskowania – wybór sprzętu na miarę naszych oczekiwań

Przed podjęciem decyzji o zakupie profesjonalnego pistoletu do piaskowania powinniśmy zadać sobie pytanie – na jaką skalę mamy zamiar działać oraz jakie są nasze oczekiwania wobec sprzętu. Ważne jest również, aby określić do pracy na jakiej powierzchni posłuży nam pistolet. Istotna jest  również sprężarka czy kompresor, jakimi dysponujemy. Pistolet do piaskowania musi być dostosowany do reszty potrzebnego nam sprzętu, zarówno pod względem ciśnienia, jak i wydajności, aby uniknąć wszelkich dysproporcji między stosowanymi elementami. Określenie wspomnianych czynników to klucz do wyboru adekwatnego sprzętu, gwarantującego efektywną pracę oraz nienadszarpnięty budżet.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Previous post Badoo czy Sympatia – co wybrać?
Next post Zajmujesz się uprawą zbóż ?