Las w słoiku to hit ostatnich lat. Wzbogaca nasze wnętrza o kojącą zieleń, jednocześnie nie zajmując zbyt wiele czasu. W przeciwieństwie do normalnych roślin doniczkowych, kompozycje zamknięte w słoiku są niemal samowystarczalne. Wystarczy podlać je raz na pół roku, gdyż woda z nich nie paruje, a krąży w obiegu zamkniętym. Jak więc zrobić i ustabilizować taki las? Odpowiedź znajduje się w poniższym artykule.

Wybór słoika

Tworzenie kompozycji zaczyna się już na etapie wyboru słoika. To czy będzie on szeroki czy wysoki, duży czy mały, wpływa na to jakie rośliny możemy w nim umieścić. Możemy zatem dobrać albo słoik do posiadanych przez nas roślin, albo rośliny do wybranego przez nas słoika. Słoiki do lasu w szkle można kupić niektórych marketach budowlanych lub kwiaciarniach, na giełdzie kwiatowej oraz w Internecie – wystarczy wyszukać w Google hasło: las w słoiku sklep. Istnieje również darmowe rozwiązanie – można użyć szklanej butelki lub zwykłego słoja po ogórkach 🙂 Jednak nie są one aż tak duże jak specjalnie do tego przeznaczone szkło do lasów w słoiku. Oprócz samego słoika ważne jest również zadbanie o dopasowaną do niego pokrywę – szklaną lub korkową, która pozwoli na szczelne zamknięcie słoika, a tym samym stworzenie w nim mikroklimatu.

Tworzenie kompozycji

Mając już wybrany słoik możemy przystąpić do tworzenia kompozycji. Na początku warto go umyć i przetrzeć, aby nie było na nim pyłów lub zabrudzeń. Później na samo dno wsypujemy warstwę drenażu, np. keramzytu, oraz ziemię – najprościej jest użyć ziemi uniwersalnej do roślin doniczkowych. Na tym etapie możemy dodać ozdobny pasek z piasku i przysypać go ziemią, albo pominąć ten krok. Możemy również rozsypać węgiel aktywowany, który w ziemi będzie pełnił rolę filtra. Później umieszczamy w słoiku rośliny, starając się stworzyć z nich ładną kompozycję. Podczas sadzenia ich trzeba uważać aby nie uszkodzić korzeni, co mogłoby osłabić rośliny i utrudnić im „przyjęcie się”. Po umieszczeniu roślin należy je nieco podlać i zostawić otwarty słoik na 1-2 dni. Dobrze jest też już na tym etapie wybrać im stanowisko w którym będą stały, aby mogły się do niego przyzwyczajać. Najlepsze są do tego miejsca jasne, np. w pobliżu okna, lecz nie narażone na bezpośrednie działanie promieni słonecznych – w takim wypadku słoik działałby jak szklarnia!

Proces stabilizacji

Gdy widzimy że rośliny mają się dobrze i zaaklimatyzowały się w nowym środowisku, czas na proces stabilizacji. W tym celu zamykamy słoik pokrywką lub wieczkiem i obserwujemy co się dzieje. Jeśli w ciągu następnych dni na ściankach skrapla się para woda i tworzy duże krople spływające po ściankach, należy otworzyć słoik i przetrzeć jego ścianki, oraz nieco go przewietrzyć, a potem ponownie zamknąć. Proces ten należy powtarzać do momentu, w którym ilość skraplającej się na ściankach wody będzie niewielka – tworząc ledwie parę lub niewielkie krople. Od tego momentu proces stabilizacji można uznać za zakończony, a słoik wystarczy obserwować raz na kilka dni i reagować tylko gdyby działo się z nim coś złego. Więcej porad dotyczących lasów w szkle można znaleźć tutaj: https://laswszkle.com/poradniki/