Podejmowanie decyzji to najczęściej dla nas bardzo drobiazgowe analizowanie na zimno. Taka kalkulacja bazująca tylko i wyłącznie na racjonalizmie to coś, do czego przyzwyczailiśmy się niezależnie od naszego wykształcenia lub wieku, czy też wykonywanej profesji. Czy jednak za każdym razem takie podejście typowo rozumowe będzie się sprawdzać w praktyce? Okazuje się, że gdy spojrzymy na pasmo naszych błędów i sukcesów życiowych, to na pewno będziemy mogli wskazać decyzje, które były podjęte, bo akurat zaufaliśmy naszej intuicji.

Coś po prostu podświadomie będzie nam podpowiadać, że powinniśmy wygrać tę drogę życiową lub inną, lub nawet kupić produkt, który na pewno naszym zdaniem będzie się sprawdzać w praktyce. W ten sposób można wybrać , ale również partnera życiowego, czy też może zdecydować się na jakąś intratną posadę. Niejednokrotnie też dokonujemy wyborów, które wręcz będą przeczyć zdrowemu rozsądkowi i opiniom osób, do których mamy największe zaufanie.

Intuicja naszą podświadomą analizą?

Jeśli chodzi o podejmowanie życiowych decyzji, to bardzo szeroko temat jest analizowany przecież przez psychologię. Naukowcy skupiają się to nie tylko na naszych osobistych życiowych wyborach, ale również na takich sytuacjach, gdy będzie zależeć, od tego życie ludzkie w przypadku bardzo ważnych zawodów. Badaniom poddano profesje takie jak strażaków, policjantów lub pielęgniarek.

Okazuje się, że w ekstremalnych momentach, gdy trzeba zadecydować i ratować życie lub zdrowie, to osoby bardzo doświadczone relacjonują, że w takich momentach nie ma czasu na rozumowanie, a decyzje są podejmowane błyskawicznie. Zaskakujące jest to, że takie decyzje, które bardzo często ratowały życie, nie były wcale poparte podręcznikowymi przesłankami, które powinny być brane pod uwagę. Do jakich wniosków doszli naukowcy? Chodzi o to, że osoby doświadczone, które są w danym momencie decyzyjne, postrzegają świat inaczej aniżeli nowicjusze. Podskórnie wiedzą, jak działać.

Percepcja fundamentem intuicji

To, co mają ostatecznie robić takie osoby, będzie wynikać z jakiejś błyskawicznej odruchowej analizy. Doskonale wiedzą, co robić, bo podpowiada to im intuicja, która z kolei będzie bazować właśnie na percepcji. Bardzo ważny jest tutaj pewien wniosek dotyczące ekspertów i opinii o ich działaniu. Wiele osób uważa, że tacy specjaliści są po prostu przeładowani:

  • ważnymi informacjami
  • danymi
  • wspomnieniami.

To wszystko niejako miałoby spowalniać cały proces rozumowania, który zachodzi w ich głowach i ostatecznie ma prowadzić do podjęcia właściwej decyzji. W końcu przecież musieli przeanalizować te wszystkie ważne treści. Okazuje się jednak, że jest odwrotnie. Ta właśnie kumulacja ogromnego doświadczenia sprawia, że funkcjonują oni szybciej. Przykłady pochodzą również z pól bitewnych. Gdy prześledzimy historię różnych konfliktów militarnych, to okazuje się, że cała masa bardzo skutecznych decyzji była sprzecznych z logiką i faktami.

Intuicja w sferze marketingowej

Nie inaczej rzecz ma się w przestrzeni marketingowej. Bardzo szczegółowe analizy decyzji zakupowych klientów doprowadziły do oczywistych wniosków. Podczas zakupów bardzo różnych produktów w przeważającej części kierujemy się zwykłym przeczuciem. Co prawda analizujemy bardzo szczegółowo wszystkie parametry techniczne, gdy chodzi o jakieś urządzenia, ale na dobrą sprawę wszystkie sklepy proponują nam przecież takie same modele konkretnych artykułów. Ostatecznie więc, porównując je, decyzje podejmujemy, bazując na przeczuciu, czy też intuicji.