Sprzęty codziennego użytku, takie jak czajnik czy ekspres do kawy, wymagają regularnego czyszczenia, w tym również odkamieniania. Jest to czynność, z którą bardzo łatwo można sobie poradzić, używając w tym celu zarówno środków chemicznych, które znajdziesz w sklepach ze środkami czystości, jak i domowych sposobów.

Kiedy warto odkamieniać urządzenie?

Miej na uwadze to, że osadzanie się kamienia może negatywnie wpłynąć na pracę urządzenia, a w przypadku ekspresu może nawet nieco zmieniać smak przygotowywanych napojów. Dlatego, aby wydajność sprzętu nie spadała, warto pamiętać o regularnym odkamienianiu. Im kamienia jest więcej, tym praca urządzenia będzie mniej efektywna.

Ciężko jest jednoznacznie powiedzieć, po jakim okresie warto przeprowadzić odkamienianie. W zależności od zużycia warto robić to przynajmniej raz na 2-3 miesiące, jednak wiele zależy tu od jakości wody w danym mieszkaniu. Co istotne, w nowszych urządzeniach wyświetla się komunikat o potrzebie odkamieniania – na pewno pomoże Ci to w zachowaniu regularności.

Sposoby na odkamienianie urządzeń

Aby dobrze odkamienić sprzęt, wiele osób korzysta z pomocy środków usuwających kamień dostępnych na rynku. Ich użycie jest bardzo proste, a cały proces przebiega niezwykle szybko. Za pomocą odkamieniacza, który rozpuszcza się w wodzie, w szybki sposób pozbędziesz się kamienia. W ekspresach z reguły wgrane są programy, które automatycznie przeprowadzają użytkownika przez cały proces  odkamieniania, wskazując krok po kroku, co należy zrobić. Ty musisz jedynie rozpuścić odkamieniacz w wymaganej ilości wody, a następnie nacisnąć start.

W przypadku czajników sprawa wygląda jeszcze prościej – przegotuj wodę z odkamieniaczem, a po jej wylaniu zrób to jeszcze raz, tym razem gotując jedynie wodę. Zarówno w przypadku ekspresu do kawy, jak i czajnika, pamiętaj, aby po skończonym odkamienianiu dokładnie wyczyścić urządzenia – dzięki temu będziesz mieć pewność, że nie pozostały w nim resztki odkamieniacza, które mogą być groźne dla zdrowia.

Możesz również odkamienić urządzenia domowymi sposobami, używając w tym celu bardziej naturalnych środków. To dobry sposób, gdy np. nie masz odpowiedniego środka chemicznego w domu. W takim przypadku masz do wyboru albo ocet, albo sodę, które skutecznie walczą z kamieniem.

Zadbaj o całe urządzenia

Jeśli chcesz, aby Twoje urządzenia były czyste nie tylko od wewnątrz, skorzystaj z produktów walczących z tłustymi zabrudzeniami. Świetnie sprawdzi się płyn Ludwik do zatłuszczonych powierzchni. Dzięki niemu szybko i łatwo pozbędziesz się tłuszczu i nieprzyjemnych zapachów. Dobrze poradzi sobie z zabrudzeniami na różnych powierzchniach — lodówce, mikrofali, kuchence, czajniku czy okapie.

Previous post Odzyskiwanie danych jako kierunek spółki po utracie danych.
Next post Ogrodzenia plastikowe wady i zalety prywatności.