Jeśli Twój lekarz rodzinny powiedział Ci, że potrzebujesz operacji naczyniowej, następnym krokiem powinno być znalezienie chirurga naczyniowego. Istnieje kilka rodzajów operacji naczyniowych wykonywanych przez tych lekarzy specjalistów. Wykwalifikowany chirurg naczyniowy może wykonać wszystkie rodzaje zabiegów naczyniowych. Niektórzy lekarze specjalizują się tylko w jednym lub kilku typach zabiegów naczyniowych, przez co ich pacjenci często otrzymują tylko te zabiegi.

Niektórzy chirurdzy naczyniowi specjalizują się w chirurgii otwartej, takiej jak operacja pomostowania tętnic wieńcowych. Inni specjalizują się w skomplikowanych zabiegach wewnątrznaczyniowych i naczyniowych. Inni lekarze specjalizują się w małoinwazyjnych, minimalnie niebezpiecznych zabiegach naczyniowych, takich jak trombektomia żylna. W zakresie chirurgii wewnątrznaczyniowej i naczyniowej często stosuje się specjalistyczne cewnikowanie naczyń.

Poszukując zabiegów naczyniowych, wielu pacjentów chce wiedzieć,

czy podczas zabiegu będą wykonywane zabiegi inwazyjne, jak również nieinwazyjne, nienaczyniowe zabiegi naczyniowe. Odpowiedź na to pytanie często zależy od rodzaju zabiegu i miejsca zabiegu. Wielu pacjentów, którzy szukają prostego zabiegu, takiego jak angiogram, w ogóle nie potrzebuje zabiegu naczyniowego. Podobnie, niektórzy pacjenci, którzy szukają bardziej inwazyjnych zabiegów naczyniowych, nie są kandydatami do zabiegów inwazyjnych, ale woleliby zamiast tego poddać się zabiegom małoinwazyjnym. Wszystkie te zabiegi w zależności od potrzeb pacjenta może wykonać wykwalifikowany chirurg naczyniowy.

W przypadku niektórych inwazyjnych zabiegów naczyniowych pacjenci mogą wymagać wykonania więcej niż jednej procedury, ponieważ podstawowa przyczyna ich bólu jest złożona. Na przykład pacjent, który przeszedł zawał serca w przeszłości, może wymagać torakotomii, aby naprawić uszkodzenie mięśnia i tętnicy, które powodują zawał serca. Torakotomia wymaga również usunięcia wszelkich blizn, które mogą nadal znajdować się na ścianie zastawki aortalnej. Jeśli zawał serca nastąpił zbyt wcześnie, aby blizna całkowicie ustąpiła, może być konieczne podwiązanie w celu zamknięcia otworu lub jeśli otwór został naprawiony, ale utworzyła się tkanka blizny, może być procedura znana jako usunięcie stentu. wymagany. zamknąć otwór.

Ponadto niektóre małoinwazyjne zabiegi wymagają zabiegu wydłużenia żył zwanego antytezą.

To wtedy zmienia się kształt żyły ramienia poprzez umieszczenie w żyle specjalnej wydrążonej igły, a następnie wyciągnięcie jej poprzez drobne nacięcia. Celem procedury anastenizacji jest wydłużenie naczynia w celu zmniejszenia jego długości i zwiększenia jego średnicy. Tę procedurę można wykonać samodzielnie, ale większość pacjentów woli, aby wykonał ją chirurg naczyniowy. ponieważ można go wykonać bez operacji. Ponadto, jeśli podstawowy problem jest związany z wysokim ciśnieniem krwi w ramieniu, chirurg naczyniowy wykona procedurę zwaną angioplastyką balonową, w której kaniula zostanie wprowadzona do ramienia.

Niektóre małoinwazyjne procedury obejmują również procedurę znaną jako manipulacja wewnątrzżylna. W tej procedurze do żyły wprowadza się urządzenie podobne do balonu i kierowane do określonego miejsca, gdzie chirurg przykłada bezpośredni nacisk na żyłę i usuwa blokadę. Czasami celem tej procedury jest skorygowanie przepukliny, która może być spowodowana zbyt dużym nagromadzeniem żył.

Zabiegi małoinwazyjne są zwykle wykonywane u pacjentów, którzy mieli bardzo małe objawy udaru lub zawału serca lub nie mieli ich wcale, dzięki czemu lekarz nie ryzykuje dalszego uszkodzenia tętnicy lub otaczających tkanek. Po wykonaniu zabiegu chirurg naczyniowy usuwa ciało obce i zamyka wszelkie pozostałe skrzepy krwi. Zwykle wykonuje się to w znieczuleniu ogólnym, chociaż można to wykonać w znieczuleniu miejscowym. W dzień lub dwa po zabiegu pacjent może wrócić do normalnych zajęć, ale może odczuwać niewielki dyskomfort, a także niewielki spadek ciśnienia krwi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Previous post Gry wideo korzystne dla dobrego samopoczucia?
Next post Krzesła do salonu – prostota lub designerski szyk!