W Polsce o rolnictwie mówi się wiele. Jednak ciągle niewiele uwagi poświęca się rzeczy najważniejszej, czyli codziennej pracy rolników, która często bywa nie tylko wymagająca fizycznie, ale również nadmiernie obciąża całe ciało. Jak wiadomo, praca w gospodarstwie często wymaga korzystania z nowoczesnych maszyn i urządzeń, w tym właśnie z ciągników rolniczych, w których niekiedy rolnicy spędzają po kilka, a nawet kilkanaście godzin na dobę, w czasie zasiewów czy żniw. Dlatego jednym z najważniejszych elementów, o jakie należy się zatroszczyć jest siedzenie do ciągnika.

Siedzenie do ciągnika – mały element, który dba o zdrowie

Wielu osobom wydaje się, że najgorsze dla zdrowia kręgosłupa jest podnoszenie ciężkich przedmiotów. Jednak ciągle tylko niewielka grupa ludzi zdaje sobie sprawę, jak bardzo siedzenie obciąża plecy, zwłaszcza w odcinku lędźwiowym. Jeżeli przyjmiemy, że stojąc nasz kręgosłup jest obciążony w 100%, to siadając w pozycji wyprostowanej skazujemy go na obciążenie już w 140%, a siedząc niewygodnie obciążenia sięgają ponad 190%.

W ciągniku nie ma możliwości zmiany pozycji, a prowadzenie pojazdu wymaga siedzenia przy jednoczesnych ruchach rąk, nóg, a także głowy. Jeżeli podczas tych czynności kręgosłup nie miał odpowiedniego wsparcia, po kilku godzinach pojawią się nieprzyjemne dolegliwości bólowe pleców, szyi i głowy. Gdy taka sytuacja powtarza się przez kilka lat, prowadzi to do nieodwracalnych zmian zwyrodnieniowych w kręgosłupie, które mogą objawiać się bólami, zaburzeniami czucia i porażeniami w obrębie kończyn górnych i dolnych, a także tułowia.

Z tego względu tak niepozorny element jak siedzenie do ciągnika jest równocześnie tak ważny podczas pracy. Odpowiednio dobrany model pozwala na przyjęcie ergonomicznej, a więc nieobciążającej ciała pozycji, a dodatkowe elementy jak np. zagłówek, który odciąża głowę i odcinek szyjny kręgosłupa, a także podłokietniki do podpierania rąk podczas prowadzenia pojazdu, wpływają na komfort użytkowania.

Trudna decyzja, czyli wybór siedzenia do ciągnika

Stojąc przed dylematem, jakie siedzenie do ciągnika wybrać, warto zwrócić uwagę na kilka elementów. Przede wszystkim warto sprawdzić, czy siedzenie pozwala na przyjęcie wygodnej pozycji, czy jest wyposażone w amortyzację, która zapewni komfort jazdy podczas pracy na nierównym terenie, a także czy dany model posiada dodatkowe elementy jak zagłówek, czy podłokietniki.

Na rynku dostępne są siedzenia, które występują w wielu różnych modelach, tak, aby każdy kupujący mógł wybrać wersję najlepiej odpowiadającą jego potrzebom i dostosowaną do jego ciągnika. Siedzenia AGTECH wyróżniają się ponadto jakością wykonania i innowacyjnością rozwiązań. Każde siedzenie do ciągnika tego producenta powstało z myślą o codziennej, wielogodzinnej pracy. Jako jedne z nielicznych oferowanych na rynku zapewniają większy zakres ruchów przy jednoczesnym podparciu kręgosłupa. Pozwalają na regulację wysokości, a także indywidualną regulację wydłużoną. Zatem, niezależnie od wzrostu i masy ciała, każdy będzie mógł z nich wygodnie i bezpiecznie korzystać.

W trosce o zdrowie i komfort pracy, częściej powinno się inwestować w siedzenie do ciągnika dostosowane do indywidualnych wymagań. Chociaż taki wydatek wydawać się może zupełnie zbędny, jest to inwestycja w przyszłość, ponieważ w ten sposób dbamy o zdrowie naszego kręgosłupa. Dodatkowo, wybierając spośród modeli dostępnych na rynku, warto zaufać doświadczeniu, postawić na sprawdzonych przez lata w tej branży i zdecydować się na siedzenia AGTECH.