Zalety i wady schodów drewnianych

Kiedy się nad tym zastanowić, istnieje kilka zalet posiadania drewnianych schodów. Te korzyści są w rzeczywistości tak samo ważne jak wykładzina. Na przykład schody z twardego drewna są znacznie bardziej odporne na zużycie niż dywan. Ponadto dywan może zrujnować piękne drewniane schody ze względu na ułożenie wykładziny, tworząc dziury w drewnie pod wykładziną.

Co więcej, wielu właścicieli domów z dobrej jakości drewnianymi schodami w ogóle nie rozważałoby wykładziny (chyba że klatka schodowa była wykonana z litego drewna). Chociaż dywan jest łatwy w utrzymaniu, jego wymiana jest bardzo droga i możesz w końcu wydać małą fortunę na wymianę dywanu.

Schody drewniane mają również wiele zalet zarówno dla właściciela domu, jak i dla właściciela budynku. Po pierwsze, nie ma wielu materiałów budowlanych, które są bardziej przyjazne dla środowiska niż drewno, ponieważ drewno nie uwalnia niebezpiecznych gazów do powietrza jak dywan. Po drugie, jeśli Twoja nieruchomość ma nachylenie w stosunku do nieruchomości, możesz skorzystać z drewnianych schodów, ponieważ są one łatwiejsze w użyciu na stromo nachylonej nieruchomości. Ponadto, ponieważ schody drewniane są bezpieczniejsze, stanowią doskonały wybór do domów, w których właściciel domu obawia się upadku ze schodów.

Oczywiście, tak jak w przypadku wszystkiego innego, co kupujesz, drewno zawsze ma pewne wady. Po pierwsze, istnieją pewne rodzaje drewna, które lepiej nadają się do niektórych obszarów i do niektórych przypadków. Na przykład drewno liściaste, takie jak dąb, lepiej nadaje się do miejsc, w których występuje dużo śniegu lub lodu.

Warto również przyjrzeć się jakości tarcicy, aby przekonać się, czy warto wydać na wykonanie schodów. Wielu właścicieli domów, którzy mają profesjonalnie skonstruowane schody, uważa, że ​​były stratą czasu i pieniędzy, zwłaszcza jeśli konstruktor nie poświęcił wystarczająco dużo czasu i pieniędzy na sprawdzenie drewna pod kątem uszkodzeń lub zepsucia przed rozpoczęciem pracy.

Będziesz także chciał rozważyć koszt konieczności wymiany schodów, gdy pękną w dłuższej perspektywie. Jeśli kupisz tani zestaw schodów, możesz mieć pecha, jeśli zepsują się po zaledwie roku, dwóch lub trzech.

Drewno liściaste to świetny sposób, jeśli chodzi o schody. Mają wiele zalet, ale należy ich używać ostrożnie. A zanim zaczniesz podróżować własnymi drewnianymi schodami, upewnij się, że znasz wszystkie fakty dotyczące rodzaju drewna, jakiego potrzebujesz, ile wymaga konserwacji i czy istnieją jakiekolwiek obawy dotyczące bezpieczeństwa.

Miękkie drewno jest dobrym rozwiązaniem dla większości schodów, ponieważ nie wymaga wiele konserwacji ani napraw. Jednak upewnij się, że wybierasz dobry rodzaj miękkiego drewna, na przykład cedr lub sekwoję.

Jeśli zdecydujesz się na twarde drewno, przygotuj się na niewielką konserwację. Twarde drewno nie wytrzymuje zbyt długo, więc warto zadbać o rutynowe czyszczenie i konserwację schodów.

Jeśli zdecydujesz się na cedr, sekwoję lub jakiekolwiek inne drewno liściaste, bądź przygotowany na wykonanie jakiejś pracy i konserwacji. Cedr może zostać uszkodzony przez wodę lub słońce, dlatego warto zadbać o jego regularne suszenie.

Jeśli wybierzesz drewno iglaste, przygotuj się na tę samą rutynę, po prostu upewnij się, że jest zabezpieczone przed gniciem i pękaniem. Chociaż wymaga to trochę dodatkowej pracy, w końcu będzie tego warte.