Sezon na ziemniaka!

Kulinarnych inspiracji szukamy w książkach, w internecie, w telewizji oraz w starych zapiskach mam i babć. Jesteśmy zafascynowani kuchnią śródziemnomorską, japońska i meksykańską. Zapominamy, ze nasza rodzima kuchnia, pełna jest bogatych smaków, które od dziesiątek lat cieszą nasze podniebienie.

Powszechnie znany ziemniak jest często używanym produktem w naszej codziennej diecie ale okazuje się, że bardzo mało wiemy na jego temat. Czas to zmienić!

CUDZE CHWALICIE, SWEGO NIE ZNACIE

Potrawy przyrządzane z ziemniaka wydają się nam mało egzotyczne na tle innych, ale wynika to w dużej mierze z naszej niewiedzy. Mało kto wie, że w Polsce występuje ponad 120 odmian ziemniaka, z czego najczęściej na stołach znajdziemy odmianę VINETA, o szorstkiej skórce i lekko spłaszczonym, owalnym kształcie. To jest nasz numer jeden. Jest bardzo smaczny i w dodatku uniwersalny. Pasuje zarówno do sałatek, jak i do gotowania czy podsmażania. Za to nasze ulubione frytki powstają najczęściej z odmiany JELLY, o dużych i owalnych bulwach, gładkiej skórce. Placki ziemniaczane, kopytka, pyzy, puree czy krem z ziemniaków warto z kolei przyrządzać z ziemniaków z odmiany AUGUSTA, o charakterystycznych czerwonych oczkach i żółtej skórce. Są wyjątkowo smaczne i posiadają puszysty miąższ, który sprawia, że idealnie nadają się do tych konkretnych dań. Przepisów na potrawy ziemniaczane jest naprawdę dużo. Nie będzie to żadną ujmą na honorze, jeśli uraczymy gości plackami ziemniaczanymi, a innym razem sałatką ziemniaczaną. To idealny składnik, jeśli szukamy czegoś z naturalnej hodowli. Ziemniak to zdrowe warzywo, bez konserwantów, polepszaczy, spulchniaczy i emulgatorów.

SMACZNIE I ZDROWO –

Często zdarza się, że nasze kulinarne porażki spowodowane są właśnie niewiedzą, która przyczynia się do zaniechania dalszych prób gotowania. Jeśli do sałatki użyjemy ziemniaka typu sałatkowego, który nawet podczas smażenia zachowa uprzednią formę (kostkę, ćwiartkę, plastry), to będzie na pewno smakować lepiej niż z ziemniakiem o typie mączystym. Ziemniak mączysty doskonale sprawdza się do przyrządzenia puree. Ziemniaki przechowywane w temperaturze 6-8°C tworzą cukry redukujące, które nadają im słodkawy smak. Takich ziemniaków nie można używać do smażenia, ponieważ następuje karmelizacja cukru i ciemnienie. Dzięki przechowywaniu ziemniaków w temperaturze 14-16 st. C proces ten można odwrócić. Jeśli ziemniak zazieleniał, to mamy do czynienia z ziemniakiem z solaniną – toksycznym związkiem, który wytwarza się przez wystawienie bulwy na światło dzienne. Trzeba obrać zazieleniała warstwę i reszta nadaje się do spożycia. Najlepiej kupować ziemniaki dostarczane przez uczciwych handlowców, którzy opisują wyraźnie nazwę odmiany, jej typ kulinarny. Trzeba też bezwzględnie unikać ziemniaków uszkodzonych, zdeformowanych, przerośniętych i nieopisanych. Dla smakoszy polecamy odmianę Vineta – typ B. To wyjątkowo smaczny ziemniak dostępny w całej Polsce.

Dietetycy podkreślają często, że z całą pewnością nie powinniśmy całkowicie wykluczać ziemniaka z naszej diety. Ziemniak jest warzywem bardzo zdrowym. Spożycie zaledwie 200 gram pokrywa 50% dziennego zapotrzebowania organizmu na witaminę C, która wzmacnia nasz układ odpornościowy, zapobiegając chorobom nowotworowym, układu krążenia, przeziębieniom i grypie. Ziemniaki zawierają też dużą ilość potasu, który sprzyja pozbywaniu się z organizmu szkodliwych substancji i nadmiaru wody, oraz magnezu o działaniach antystresowych. W ziemniakach możemy także znaleźć cenne białko i błonnik (2,5-3%). Gotowane ziemniak, powinny się znaleźć szczególnie w menu tych osób, które mają problemy z układem trawiennym i pokarmowym.