Żywe altany

Spotykane często wierzby przy drogach polnych lub podmokłych polach, chyba na zawsze wpisały się w krajobraz naszego kraju. Wszyscy je kojarzymy z wyprawami, wakacjami lub rodzinnymi wyjazdami. Może właśnie dlatego, że tak dobrze nam się kojarzą niektórzy z nas postanowili przenieść je do ogrodu. Polubiliśmy je jeszcze ze względu na wiosenne kotki, które nie uchodzą uwadze dzieci biegających po ogrodzie. Wierzby zadowolą się prawie każdymi warunkami, potrzebują trochę wody, nieco słońca, każdy rodzaj gleby i gotowe! Wierzba rośnie w naszym ogrodzie jak na drożdżach. Przy niesprzyjających warunkach klimatycznych, np. Kiedy zima była bardzo mroźna lub lato zbyt suche i upalne, bez problemu regeneruje swoje pędy i gałęzie w błyskawicznym tempie. Wierzba szybko wypuszcza korzenie, a cały system korzeniowy niezwykle szybko się rozrasta. W zasadzie wystarczy ułamany pęd włożyć do wilgotnej ziemi i po kilku tygodniach da on początek nowej roślinie. I oto pewnego dnia ktoś wpadł na pomysł aby wykorzystać wierzbę do tworzenia żywopłotów, zielonych altanek lub nawet mebli pokrytych żywymi liśćmi. Pomysł niezwykle oryginalny i dla tych, którzy swój projekt ogrodu oparli na tradycjach, produktach ekologicznych i drewnie jest wręcz idealny.

Zatem jaką wierzbę wybrać?

Są trzy gatunki wierzb, które się do tego celu nadają:

  • wierzba wiciowa (salix viminalis) zwana konopianką. Można też zastosować jej mieszańce np. Salix x smithiana

  • wierzba purpurowa (Salix purpurea)

  • wierzba wawrzynkowa (Salix daphnoides)

Wymieniony wyżej gatunki mają bardzo giętkie pędy, a zatem łatwo jest z nich formować przeróżne kształty altan. Pędy są długie i bardzo łatwo się ukorzeniają.

Jeśli będziemy już mieli pomysł na płot, altanę lub meble ogrodowe to musimy zdobyć odpowiednie pędy. Niestety te wierzby, które rosną dziko nie posiadają pędów długich. Należy w tym celu posadzić własne wierzby. Mimo że na efekt trzeba poczekać nawet kilka lat to efekt będzie zaskakujących.

Aby założyć mikro plantację w ogrodzie to należy wybrać w tym celu miejsce nieco odosobnione, mało uczęszczane. Należy w sklepie ogrodniczym nabyć sadzonki odpowiednich gatunków i wsadzić je do ziemi. Wierzba szybko się rozrasta, więc konieczne jest zachowanie odpowiednich odstępów ok. 30×50 cm. Sadzić należy na wiosnę. Jednoroczne, zdrewniałe pędy użyjemy do posadzenia nowych sadzonek. Aby się szybko ukorzeniły należy je na 24h zamoczyć we wodzie. Wsadzamy je do ziemi tak aby na powierzchni wystawał ostatni pączek. Przez pierwsze 2 lata pozwalamy wszystkim sadzonkom wierzby swobodnie rosnąć. Po tym okresie ścinamy je do wysokości 20cm. Po tych wszystkich zabiegach wierzby zaczną wypuszczać silne, długie pędy. W zależności od koncepcji jaka nam się zrodziła w głowie będziemy potrzebowali różnej długości pędów, dlatego warto wiedzieć, że na pędy przekraczające 2m trzeba zwykle poczekać jeszcze rok.

Mamy pędy i co dalej?

Wszystkie żywe formy ogrodowe: meble, altany, żywopłoty wymagają miejsc w ogrodzie nasłonecznionych. Po wsadzeniu sadzonek ziemia powinna być ciągle wilgotna, dlatego trzeba pędy podlewać nawet 3 razy dziennie. Dobrze jest też zapatrzeć się w cieniówkę z juty aby w wyjątkowo słoneczne dni przykryć świeżo posadzone pędy. W następnym roku po posadzeniu, wszystkie boczne odnogi należy ściąć na wysokości ok. 10cm. Jeśli na przestrzeni lat jakiś pęd nam uschnie, możemy dosadzić nowy, który szybko dogoni pozostałe, albo posadzić w tym miejscu jakieś inne szybko rosnące pnącze np.wilec, milim lub kobeę.

Pomysł jeden z wielu: iglo!

To dość prosty projekt do wykonania. Do pracy należy się zabrać wczesną wiosną. Zebrane pędy musimy uprzednio przygotować, usuwając z nich boczne rozgałęzienia. Do budowy altanki w ogrodzie w kształcie iglo o średnicy 2m i podobnej wysokości będziemy potrzebowali ok. 25 pędów o długości 4,5m oraz 50 pędów o długości 3,5m. Te pędy po ścięciu musimy również zamoczyć we wodzie na 24h. Przy pomocy ogrodowych narzędzi w miejscu docelowym rysujemy okrąg o średnicy 2m. Następnie na linii tej robimy rowek o głębokości 25cm. Co 15cm robimy dołki głębokie na 15cm. Do tych dołków wsadzamy pędy i te które znajdują się naprzeciwko siebie splatamy ze sobą aby wysokość iglo miała ok. 1,7m. Nie możemy zapomnieć o wejściu do iglo i przy sadzeniu pędów szkieletowych na okręgu zostawiamy ok. 60 cm przerwy.

Kiedy już mamy szkielet podstawowy dokładamy krótsze pędy. Wkładamy przy każdym długim pędzie po dwa krótsze i prowadzimy je ukośnie przeplatając pomiędzy prętami szkieletowymi. Kiedy wkopiemy już wszystkie pędy to cały rowek należy wypełnić dobrą ziemią próchniczą i zalać wodą.